Facebook Pixel
Error
Tick
hermodagozluk

Çinli bilim insanları: Gözlük takanlara 5 kat daha az Covid-19 teşhisi konuluyor dedi.

Çinli bilim insanları, “Gözlük kullanan kişilerin, kullanmayanlara göre 5 kat daha az Covid-19 teşhisi konuluyor.”Çinli bilim insanları tarafından yapılan yeni bir araştırmada günlük olarak gözlük takan insanlara yeni tip corona virüs (Covid-19) tanısı konma oranın, genel nüfusa göre 5 kat daha düşük olduğu açıklandı.

Çin’de yer alan Nanchang Üniversitesi tarafından yapılan yeni bir çalışmada, günlük olarak gözlük takmanın yeni tip coronavirüse (Covid-19) yakalanma riskini azaltılabileceği açıklandı.  Bilim insanları gözlük kullananlara, genel popülasyona göre beş kat daha az Covid-19 teşhisi konulduğunu buldu.

Konuyu araştıran uzmanlar ek olarak sağlık çalışanlarının neden gözlerini dikkatle koruması gerektiğine dair daha fazla kanıtlar sunduğunu açıkladı.

JAMA Ophthalmology'de yayınlanan çalışma için ekip, 27 Ocak-13 Mart tarihleri arasında Covid-19 teşhisi konan 30’u gözlüklü 276 hastayı inceledi. Tamamı uzağı göremeyen toplam 16 hastanın genele yüzde 5,8'lik bir oranla, günde sekiz saatten fazla gözlük takan kişiler olduğu belirtildi.

 

"UZUN SÜRELİ GÖZLÜK TAKAN İNSANLARIN VİRÜSE YAKALANMA ORANI 5,4 KAT DAHA AZ"


Bununla birlikte araştırmacılar, daha genel bir nüfus verisi sağlamak için Çin’in Hubey eyaletinde yaşları 7 ile ile 22 arasında değişen öğrencilerinin yer aldığı on-yirmi yıl önce yapılan çalışmaları da derledi. Günümüzde genç ve orta yaşlı olan bu kişilerin %31,5'i miyop görme kusurları nedeniyle gözlük taktığı hesaplandı. Araştırmacılar daha sonra, gözlük takanların corona virüs tanısı alma oranın, diğerlerine göre sayısal olarak 5,4 kat daha az olduğunu hesapladı.

Çalışmanın yazarları, 'Ana bulgumuz, her gün uzun süre gözlük takan Covid-19 hastalarının nispeten nadir görülmesiydi, bu da günlük gözlük kullanıcılarının yeni tip corona virüse daha az duyarlı olduğunun ön kanıtı olabilir' 'diye yazdı.   

 

CORONA VİRÜS VÜCUDA GÖZLERDEN DE GİRİYOR


Uzman araştırmacılar, gözlüklerin 'kullanıcıların gözlerine dokunmasını engellediğini veya caydırdığını, böylece virüsün ellerimizle gözlerini ovalama gibi durumlarda engel olduğunu ve bu durumda önlediğini bildirdi.

Daha önce yapılan araştırmalarda gözlerin virüsün vücuda tutunmasını sağlayan ACE-2 enzimleri ürettiğini ortaya çıkarmış, bilim insanları corona virüsün sadece göz yüzeyinde değil aynı zamanda göz yaşında da bulunduğunu açıklamıştı. 

 

Araştırmanın yazarları konuya ilişkin, “Gözler, yeni tip corona virüsün insan vücuduna girdiği önemli bir kanal olarak kabul ediliyor. Sosyal ortamlarda genellikle gözlük takan günlük gözlük kullanıcıları için bu durum koruyucu bir faktör haline gelebilir, gözlere virüs bulaşma riskini azaltabilir ve uzun süreli günlük gözlük kullanıcılarının Covid-19 ile enfekte olmamasına yol açabilir” ifadelerini kullandı.

                          

                                                     

                                                 BİZİM TAVSİYELERİMİZ

 

Öncelikle hijyene çok dikkat etmek gerekli bu konu çok ama çok önemli.

Ortak kullanılan havlu, güneş gözlüğü gibi eşyaları mutlaka ayırmalıyız. Ellerimizi sık sık sabunlu suyla yıkamalıyız,

Mümkünse kağıt havlu kullanmalıyız. Bir de önerimiz gözlerimize soğuk pansuman yapabiliriz. Sonra oluşabilecek problemleri önlemek için doktorunuza da danışarak suni gözyaşları damlası alabilirsiniz.

Gün içinde uygun miktarda sıvı alımına, beslenmelerinize çok dikkat edin, uyku düzeninizi koruyun. Ortam ısılarını uygun ayarlayın, klima ile havalandırılan ofis ortamlarında gözlerin kurumasını engelleyin ve ortam nemlendiricilerinin kullanılması ve ev, iş yerlerinde alınabilecek önlemler arasın da yer alır.

Dijital göz yorgunluğu tedavisinde bilgisayar gözlüğü yanda mavi ışık korumalı camlar kullanın dahada önemli basamak göz doktorunca yapılacak detaylı muayene ile kişide başka bir göz probleminin olmadığının ortaya konması, Hasta nın mutlaka bilgilendirilmesi ve kişiye özel tedavi yönteminin geliştirilmesi ilede olacaktır.

 

Yaset SEZER

Bu Yazıyı Paylaşmak İster misiniz ?
x
İçeriği ve reklamları kişiselleştirmek, sosyal medya özellikleri sunmak ve trafiği analiz etmek için çerezler kullanıyoruz. Sitemizi kullanımınızla ilgili bilgileri ayrıca sosyal medya, reklamcılık ve analiz iş ortaklarımızla paylaşabiliriz.İş ortaklarımız, bu bilgileri kendilerine sağladığınız veya hizmetini kullanırken topladıkları diğer bilgilerle birleştirebilir. Daha fazla bilgi ve çerez tercihlerinizi ayarlamak için lütfen Gizlilik Politikamızı ziyaret ediniz.
Onaylıyorum.
Footer Widget
Footer Widget
E-Bülten
İndirimli ürünler ve fırsatlardan ilk önce siz haberdar olmak istermisiniz?
Security Widget