Güneş gözlüğü seçerken nelere dikkat etmeliyiz?

Güneş Gözlüğü Kullanımı Havaların Isınmaya Başlamasıyla Yaygınlaşmaya Başladı.


Günümüzde ise pek çok insan, güneş gözlüklerini daha çok, şık görünebilmek ve günlük kıyafetlerini tamamlamak için kullanıyor. Yaz aylarında kullanılan güneş gözlükleri hakkındaki göz ardı edilen gerçekleri anlatmaya çalışalım.

İlkbaharla birlikte etkisini hissettiren güneş ışınları, Bireylerin görüş açılarını ciddi oranda daraltabiliyor. Bu tarz sıkıntılardan korunma ihtiyacı da güneş gözlüğü kullanımının artışında önemli rol oynuyor. Güneşin zararlı etkilerinden korunmanın dışında, günlük kıyafetleri de tamamlamak için aksesuar olarak da tercih edilebiliyor. Aksesuar konusunda çok fazla alternatif olması amacıyla piyasadan satın alınan güneş gözlüklerinin göz sağlığını bozduğunu ne kadar farkındayız? 

Yaz aylarında kullanılan güneş gözlükleri hakkındaki göz ardı edilen durumlar.


Güneşin sıcak yüzünü göstermeye başlamasıyla birlikte güneş gözlüğü kullanımı da gittikçe artmaya başlıyor. Günümüzde pek çok insan, güneş gözlüklerini daha çok, şık görünebilmek ve günlük kıyafetlerini tamamlamak için kullanıyor. İşin sağlık yönünün çok daha çok fazla önem taşıdığı ise akıllardan çıkarılıyor. Fakat güneş gözlüğü kullanımı yalnızca güneşli değil, bulutlu ve karlı havalarda dahi büyük önem taşıyor.
Güneş ışınlarına maruz kalırsanız eğer yapmanız gerekenler :Gözlük alırken öncelikle UV ışınlarını kırmasına dikkat edin

Güneş ışınları, insan gözlerinin algılayamayacağı veya hissedemeyeceği oranda zararlı UV radyasyonları yayar. Bu radyasyonlar küçük dozlarda D vitamini oluşumunu sağlar. Fakat yüksek dozdaki UV radyasyonları ciltte yanık ve kanserede yol açabildiği gibi gözlere de ciddi zararlar verebiliyor. Bu nedenle güneş gözlüğü satın alırken, güneş gözlüğünün yüzde 100 UVA ve UVB blokaj gibi özelliklere sahip güneş gözlüğü alınması gerekli. Bu özelliklere sahip olmayan güneş gözlüğü kesinlikle satın alınmamalıdır. Çünkü yüksek doz UV ışığı, gözde basit kızarıklarla başlayan (pterjium) kornea üzerinde damarsal tümör oluşumuna, katarakta, retinada hasara, hatta tümör oluşumuna kadar pek çok rahatsızlığa yol açabilir. Güneş ışınları ciltte erken yaşlanmaya neden olabilirken, göz etrafındaki kırışıklıkları da arttırabiliyor. Gözünde ışığa hassasiyet olan kişilerin refleks olarak gözlerini kısması da kırışık oluşumunda önemli bir role sahiptir. Bu nedenle gözleri güneşin zararlı ışıklarından koruyabilmek için uygun özellikteki güneş gözlükleri ile dışarı çıkılmalıdır. Ayrıca UVA ve UVB radyasyonunun yaz aylarında diğer aylara oranla 3 kat daha fazla olması sebebiyle, özellikle plajda ve denizde, çeşitli sporlar yapılan yüksek rakımlı yerlerde, ışık hassasiyetini arttıran ilaçların kullanıldığı durumlarda mutlaka güneş gözlüğü de takılmalıdır.

Güneş gözlüğü sadece güneşli havalarda kullanılmaz!


Herhangi bir elektrik kaynakları, solaryum yatakları, Karlı havalar veya güneş tutulmasının yaşandığı yerlerde direkt olarak ışığa bakmak, gözde ciddi ağrılı kornea hasarlarının (fotokeratit) yaşanmasına neden olabilme ihtimali var. Bu ışıklar ayrıca, retinada özellikle sarı nokta üzerinde etki sağlayarak kalıcı görme hasarına yol açabiliyor. Bu nedenle güneş gözlüğü yalnızca güneşli havalarda değil, yüksek ışıkların bulunduğu ortamlarda da kullanılmalıdır.

Çocuklar da güneş gözlüğü kullanmalı!


Çocuklarda özellikle erken yaşta ortaya çıkan alerjilerin en önemli faktörlerinden biri güneş ışığıdır. Bu sebeple güneş gözlüğü kullanımı çocuklar için de büyük önem taşıyor. Eğer çocukta güneşe karşı alerji mevcutsa güneş gözlüğünün yanı sıra, şapka da kullanılmasında fayda vardır.

Güneş gözlüğü kalitesi de görme kalitesiyle eşdeğerdir!Ucuz güneş gözlükleri kullanmaktansa hiç gözlük takmamak daha yerinde olacaktır. Çünkü UV koruması zayıf güneş gözlüğü, gözde hasarı artırır.  Ayrıca gözlük camı ne kadar kaliteli ise gözdeki konfor ve görme kalitesi de o kadar yüksek olur.

Pahalı güneş gözlüğü kaliteli demek değildir!


Güneş gözlüğünün UV koruma derecesi, camının koyuluğu, imal edildiği ülke ya da fiyatı ile tespit edilemez. Gözlüğün UV blokaj derecesini, camının hammaddesi ve UV için yapılan kaplamaları belirler. Kaplamasız plastik güneş gözlüğü %88, polikarbonat camları olan gözlükler ise yüzde 100 derecesinde UV blokajı yapar. Ucuz güneş gözlüğü camlarının çoğu, triasetat denilen maddeden yapılır ve bunların UV blokajı yüzde 40 civarındadır. Ayrıca acrylic materyalden yapılan gözlük camları da vardır ve bunların UV blokaj derecesi değişiklik gösterir. Polarize güneş gözlüğü camlarının tamamı yüzde 100 UV blokaj özelliğine sahiptir. Ancak bu gözlükler diğerlerine oranla daha maliyetlidir. Güneş gözlüğünün kalitesinden tam anlamıyla emin olabilmek için bilinen markaların satıldığı optik mağazalar veya hermodagozluk.com online sayfamız tercih edilmelidir. Çünkü birçok optik mağazada, gözlüklerin koruma seviyelerini ölçen cihazlar vardır. Bu cihazla gözlüğün koruma oranı birkaç saniye içinde ölçülebilir. Fakat hediyelik eşya dükkanları veya işportacılardan ve bazı kıyafet ve marketlerden temin edilen gözlüklerin sahip olduğu cam kalitesinden hiçbir şekilde emin olunamaz.

Camın rengi, güneş gözlüğünün koruyuculuğunu etkilemez!


Güneş gözlüğünün camı tamamen kendi tercihinizdir. Fakat bazı renkler ışık algısı ve kontrastında değişiklik yapabiliyor. Nötral yoğunluktaki gri lensler biraz daha koyu gösterse de renk algısını değiştirmezler. En ideal lens rengi gri ve yeşilin kombinasyonu olan G15 olarak adlandırılan yeşil renktir. Amber yeşil gri gibi cam renkleri ışığı daha fazla bloke etmez fakat kontrası arttırma ihtimali yüksek. Bu nedenle tenis veya golf, beyzbol gibi spor dallarıyla ilgilenen kişiler bu renkleri tercih edebilirler. Koyu yeşil veya kahverengi lensler ise, polarize olursa en ideal görüntüyü sağlayacaktır.

Kaliteli güneş gözlüğü seçebilmek için bazı ipuçlarına dikkat!


Gözlüğün ilk olarak yüzde 100 UV blokajına sahip olup olmadığına bakılmalı ve güvenilen yerden alınmalıdır. Göz çevresini sarması ve büyüklüğü güneş ışığından daha fazla koruması nedeniyle geniş çerçeveli modeller tercih edilmelidir. Koyu camlar güneş ışığından daha fazla korur fikri yanlıştır, yeterli koruma özelliğine sahip herhangi bir güneş gözlüğü camı seçilebilir. Gözlüğün fiyatı camın kalitesini göstermez. Çok ucuz bir gözlük de eğer iyi bir UV blokaj koruması içeriyorsa güvenle kullanılabilir. Güneş gözlüğü, bilinen markaların satıldığı güvenilir optik mağazamızdan yada hermodagozluk.com dan satın alınabilir.

Hermoda Gözlük

Bu Yazıyı Paylaşmak İster misiniz ?
E-Bülten
İndirimli ürünler ve fırsatlardan ilk önce siz haberdar olmak istermisiniz?