Güneş Gözlüğü

GÜNEŞ GÖZLÜĞÜNÜN FAYDALARI NELERDİR?

Güneş gözlüğünün faydaları nelerdir sorusu gün geçtikçe daha da merak edilen bir konu haline geldi. Cildimizi, güneşin sert etkilerinden korumamıza yardımcı olan epeyce losyon ve merhem vardır. Bu ürünlerin çoğu farklı derecelerde SPF ile birlikte gelir. Ancak, güneşin olumsuz etkisinden koruyamadığımız en hayati organ, gözlerdir.

Güneş Gözlerinize Nasıl Zarar Verebilir?

Cilde çok benzer şekilde, gözlerimiz de güneşe çok fazla maruz kaldığında oluşan hasara karşı hassastır. Göz kapaklarımız dâhil, göz çevresindeki cilt, vücudunuzdaki en ince ve hassas ciltler arasındadır. Bu durum da göz çevresini, kırışıklık ve yaşlılık lekeleriyle beraber ultraviyole ışınlarına karşı da özellikle savunmasız kılar. Güneşe çok fazla maruz kalmanın neden olabileceği çeşitli göz hasarları vardır. Bununla birlikte, çok fazla endişelenmenize gerek yoktur. Çünkü günümüzde piyasada en etkili güneş gözlükleri mevcut. Güneş gözlüğü çoğu zaman sadece moda aksesuarı olarak kullanılıyor. Bununla beraber güneş gözlüğünün, göze gelebilecek olası zararlardan korumanın en iyi yollarından biri yapan özellikleri göz ardı ediliyor. Şu ana kadar faydalarını bilmeden güneş gözlüğü takıyorsanız veya güneş gözlüğü kullanmayı tercih etmiyorsanız, güneş gözlüğünün faydalarına bakmanızı öneririz.

Neden Güneş Gözlüğü Takmalıyız?

Güneş gözlüğü en hassas organımız olan gözlerimiz için biçilmiş kaftandır. Güneş gözlüğü takmak gözleri korumanın ana anahtarlarından biridir. Şimdi güneş gözlüğünün faydalarına yakından bakalım;

Güneş Gözlüğü Cilt Kanserini Önler

Her şeyden önce, tüm cilt kanserlerinin %10'u kadarı göz kapağı üzerinde bulunduğundan, göz çevresindeki cildi güneşin doğrudan ışığından korumak çok önemlidir. Güneş gözlükleri bunu çok kolay bir şekilde yapabilir.

Güneş Gözlüğü Katarakt Riskini Azaltır

Dünya Sağlık Örgütü (WHO), dünya çapında ortalama 1.000.000 kişinin güneş ışınlarının zararlı etkenleri tarafından tetiklenen katarakt (göz merceğindeki bulanıklık) nedeniyle kör olduğunu bildiriyor. UV korumalı güneş gözlüğü takarak katarakt oluşma riski ciddi oranda azaltılabilir.

Güneş Gözlüğü Maküler Dejenerasyonu (Sarı Nokta Hastalığı) Önler

Zamanla UV ışınları, makula lutesi'ne (milyonlarca ışık algılayıcı hücreli göz bölgesi olan ve en ince ayrıntıları net bir şekilde görmemizi sağlayan bir göz bölgesi) zarar verir. Bu durum, potansiyel olarak bulanıklığa ve görme kaybına yol açan bir rol oynayabilir. Bunun için titiz bir şekilde güneş gözlüğü takılmalıdır.

Güneş Gözlüğü Fotokeratit’ten Korur

Tıbbi olarak gözdeki güneş yanığı olan fotokeratit geçicidir (48 saat içinde iyileşir) ancak bu durum çok ağrı verici olabilir. Ayrıca bulanık görme, ışığa duyarlılık ve gözlerde kumlanma hissine neden olabilir. Yoğun UV ışınlarına maruz kalma altında birkaç saat sonra gelişebilir. UV ışını korumalı güneş gözlüğü takarak fotokeratitin gözlerinizde gelişmesini önleyebilirsiniz.

Güneş Gözlüğü Pinguekula’ya Karşı Savaşır

Pinguekula, göz beyazlarında, çocuklardan yaşlılara kadar gelişebilecek kanserli olmayan göz gelişimidir. Bu durum, açık havada çok fazla zaman geçiren, özellikle kuru bir iklimde yaşayan ve gözlerini zararlı UV ışınlarından korumaya gerek duymayan kişilerde ortaya çıkabilir. Güneş gözlüğü kullanmak pinguekula sorunun çıkmasını engeller ve olası tehlikelere karşı savaşır.

Güneş Gözlüğü Pterjiyum Gelişimini Engeller

Pinguekula, zamanında tedavi edilmezse pterjiyum hastalığına dönüşebilir. Bu durum, gözdeki dokuların ve kan damarlarının kalın bir şekilde büyümesidir. Enflamasyon (iltihap) nedeniyle bu görme bozuklukları yaşanabilir. Küçük cerrahi operasyonlar ile düzeltilmesi gerekebilir. Bu tarz risklerin yaşanmaması için özellikle yaz aylarında güneş gözlüğü kullanılmalıdır.

Güneş Gözlüğü Alırken Nelere Dikkat Edilmelidir?

Güneş gözlüklerinin kalitesini belirlemek için asla fiyata göre hareket etmeyin. Çünkü yüksek veya düşük fiyatlı markaların birçoğu işlevselliğinden dolayı sadece modaya uygun olarak kullanılır. Buradaki en önemli uyarımız güneş gözlüğü satın almadan önce mutlaka güvenilir markalar tercih etmeniz ve hekiminize danışmanızdır. İşte güneş gözlüklerini satın almanıza yardımcı olacak hızlı bir rehber:

  • Güneş gözlüğü yüzünüze uygun olmalıdır. Güneş gözlüğü yüz bölgenize göre küçük veya büyük kalmamalıdır.

  • Güneş gözlüğünün camları çok önemlidir. Bazı işlevsiz ve zararlı camlar, gözleri tamamen bozabilir. Bu sebepten güneş gözlüğü alırken mutlaka güvenilir markalar tercih edilmeli veya doktorunuza danışmalısınız.

  • Güneş gözlüğünün sertifikasının olup olmadığını kontrol ediniz.

  • Büyük çerçeveli güneş gözlükleri, küçük çerçeveli güneş gözlüklerinden daha fazla koruma sağlar.

  • Güneş gözlükleri satın alındıktan sonra mutlaka sağlam bir şekilde muhafaza edilmelidir. Güneş gözlüklerinizi ürünle beraber verilen kutuda muhafaza etmelisiniz.

Hermoda Gözlük
Bu Yazıyı Paylaşmak İster misiniz ?
E-Bülten
İndirimli ürünler ve fırsatlardan ilk önce siz haberdar olmak istermisiniz?