Error
Tick
hermodagozluk

GÜNEŞ GÖZLÜĞÜNÜN TARİHİ  ve  RAYBAN GÜNEŞ GÖZLÜĞÜNÜN TARİHÇESİ

GÜNEŞ GÖZLÜĞÜNÜN TARİHİ  ve  RAYBAN GÜNEŞ GÖZLÜĞÜNÜN TARİHÇESİ

 

İnuitler, Düzleştirilmiş Mors Dişleri İnce bir Çizgi Gibi Açtıkları Aradan Bakarak Güneşten ve Kışın Karın Zararlı Işıklarından Gözlerini Korumaya Çalışırlardı, Görme Kalın Bir Çizgi Gibi Açtıkları Aralıktan Bakarak Gözün Üstu¨ne Takıp  Zararlı Işınlardan Korunurlardı.

MS 37 Den sonra Roma imparatoru Neron da, Gladyatör Oyunlarını Cilalanmış olan Değerli Taşların Arkasından İzlermiş.

12.YÜZYIL Dan Sonra Çinli Yargıçlar, Şahitleri Dinlerken Yüz İfadeleri Görünmesin Diye Duman Rengine Çalan Kuvarstan Yapılma Gözlük Takarlardı.

1920’LER Den Sonra İse

Hollywood da sessiz filmlerinin vamp oyuncuları da, gözlerini kamera flaşlarını gözünü almaması ve gözünü koruması ve tanınmaması için de Güneş Gözlüklerini Kullanırlardı.

1929' Da Sam Foster tarafından kitlesel olarak üretilen pahalı olmayan Güneş Gözlükleri Amerika'ya tanıtıldı. Foster, New Jersey'deki Atlantic City sahillerinde hazır bir pazar bulup ve burada Boardwalk'ta bir Woolworth'ten Foster Grant adıyla güneş gözlüğü satmaya başladı.  1937'de Amerika Birleşik Devletleri'nde 20 milyon güneş gözlüğü satıldığını belirtti.

1936 – Edwin H. Land

Bausch and Lomb tarafından Güneş Gözlüğü yapımında kullanılması için, fotoğraf teknolojisinde patentini aldığı Polarize filtrelerin kullanılmasına izin verdi. Böylece Polarize camlı Güneş Gözlüklerinde yansıyan parıltıları dikey ve yatay gelen ışınları önler hale geldi.

Land'in oluşumu, Bausch & Lomb'un bir birimi olan Ray-Ban tarafından üretilen güneş tonlarında hızla kullanıma sunuldu. Ray-Ban ayrıca bir pilotun gösterge paneline tekrar tekrar bakarken gözlerini koruyan kendine özgü “havacı” çerçevesini buldu. Ordu pilotları bu gözlükleri ücretsiz olarak aldılar ve popülariteleri arttıkça Ray Ban kısa süre sonra bunları halka satmaya başladı. Polarize güneş gözlükleri pilotların görevlerini güvenli bir şekilde görmelerine ve tamamlamalarına yardımcı oldu. Ultra havalı ve etkili güneş tonları pilotların gizemine katkıda bulundu ve yakında herkes kahramanlarını taklit etmek için onları istedi.

Bausch and Lomb ikonik hale gelen Rayban Güneş Gözlüklerini kurdu. Rayban Güneş Gözlükleri ilk olarak pilotların gözlerini korumak için Polarize filtreleri kullanarak Yeşil Camlı  Aviator (Pilot) gözlüklerini çıkardı. Bu güneş gözlükler 2. Dünya Savaşı sırasında bile önemli bir rol oynadı. Bu model halka açık satılmaya başladığından beri günümüzde hala modasını yitirmemiş ender Güneş Gözlüğü modellerden oldu.

Dünya’nın en bilindik Gözlük markalarından biri olan Rayban Güneş Gözlükleri 1937 yılında kurulmuş olup, İlk olarak Amerikan hava pilotlarının uçarken Güneşe çok bakmaları ve bu bakma sonucu baş ağrısı ve çeşitli rahatsızlıklar yaşamalarından dolayı başlar. Böylece Amerikan Hava Kuvvetleri bu sorunu gidermek amacıyla Rayba'nın  Kurucusu Lester Belisario‘dan yardım isterler.

Kurucusu: Lester Belisario ise

Lester Belisario Amerikan Hava Subayları için 7 Mayıs 1937 tarihinden Rayban Güneş Gözlüklerini çıkarmaya başlar. İlk Çıktığı günden itibaren büyük beğeni toplayan Rayban Güneş Gözlükler hızlı bir satış rakamı yakalayarak dünyaca ünlü bir marka olmayı başarmıştır. Her geçen gün kendini geliştiren Rayban Güneş Gözlükleri ilerleyen zamanlarda Güneş Gözlüklerinin yanı sıra Numaralı Gözlüklerde üretmeye başlar.

Bausch & Lomb tarafından kurulan Rayban Güneş Gözlükleri üreticisi. 1999’da, ise Bausch & Lomb Markayı İtalyan Grubu Luxottica ya sattı. Rayban Güneş Gözlükleri dünyada en çok taklit edilen Güneş Gözlüğüdür. Ençok taklit edilen modelleri ise Bir tanesi Rayban Aviator yani (Klasik damla) ve diğeri ise Rayban Wayfarer’ modelidir, bizde ne diyelim, deyim yerinde ise meyve veren ağacı taşlıyorlar.  Aviator (damla) 1936’da tasarlanmıştır. Bu gözlükler özel olarak pilotlar için geliştirilmiş ve hava kuvvetleri tarafından da kullanılmıştır. 1937’de halka satılmaya başlanmış olan, Rayban Wayfarer Güneş Gözlükleri ise 1953’den beri piyasadadır ve tarihte en çok satan model olarak kayda geçmiştir. Rayban Güneş Gözlükleri The Blues Brothers ve Risky Business filmleri ve televizyon dizisi Miami Vice’ın sayesinde de 1980’lerde özellikle kendinden çok söz ettirir. 1986 Yılında da Tom Cruise, Top Gun’da 3 Ayrı Ray-Ban Aviator modelleriyle de genç Kızların Kalbini çalmaya başlar, ve Satışlarda % 50 ye varan artış görülür. 1992 Quentin Tarantino filmi Rezervuar Köpekleri, Ray-Ban Güneş Gözlüğü takan karakterler içermektedir (en çok siyah takım elbise giyen karakterlerin Wayfarer Rayban Güneş Gözlükleri takmıştır. Rayban Güneş Gözlükleri Ayrıca Men in Black filminde de kullanılmıştı.

1937 – Bausch and Lomb  İlk olarak merkezi Rochester, New York, USA olan Ray-Ban gözlüklerini, Luxottica Group SpA sattı şuan Merkezi ise Milan, İtalya‘da dır.

Şuan ki Bünyesinde Yaklaşık Olarak 55.000 çalışanı bulunan Rayban Markasının sahibi Leonardo Del Vecchio, Luxottica Group SpA olmuştur.

Rayban Güneş Gözlüğü Honda Formula 1 Takımının Sponsorluğunu da Yapmaktadır.

 

kaynak: www.sezeroptik.com

Bu Yazıyı Paylaşmak İster misiniz ?
x
İçeriği ve reklamları kişiselleştirmek, sosyal medya özellikleri sunmak ve trafiği analiz etmek için çerezler kullanıyoruz. Sitemizi kullanımınızla ilgili bilgileri ayrıca sosyal medya, reklamcılık ve analiz iş ortaklarımızla paylaşabiliriz.İş ortaklarımız, bu bilgileri kendilerine sağladığınız veya hizmetini kullanırken topladıkları diğer bilgilerle birleştirebilir. Daha fazla bilgi ve çerez tercihlerinizi ayarlamak için lütfen Gizlilik Politikamızı ziyaret ediniz.
Onaylıyorum.
Footer Widget
Footer Widget
E-Bülten
İndirimli ürünler ve fırsatlardan ilk önce siz haberdar olmak istermisiniz?
Security Widget