Facebook Pixel
Error
Tick
hermodagozluk

Yol Güvenliği ve Görme SorunlarıYol Güvenliği ve Görme Sorunları


İle ilgili Uzaktan yol işaretlerini okumak, otoyoldan doğru gitmenizi sağlar. Gösterge panelinizdeki kadranları görmek, hız yaptığınız için gazınızın bitmesini veya arkadan korna sesi duymanızı önleyebilir.


Açık ve net görebilmek için sürücü gözlüğü, güneş gözlüğü, yol güvenliği için çok önemlidir kendinizin ve sizinle birlikte aracınıza binen aile üyeleri veya arkadaşlarınız yolda, yanınızda, önünüzde ve arkanızda size yaklaşan araçlarda bulunan herkes.

Bu nedenle markalı camlar ve güneş gözlükleri, caddelerde ve otoyollarda kazaları ve ölümleri azaltmak için net vizyonun önemi konusunda farkındalık yaratmak için Birleşmiş Milletler ile ortaklık yapan cam firmaları mevcut.

Korona virüsün yayılmasını engellemek içinde dünya çapında kilitlenmenin ardından, hoya, zeızz, seiko, novax, essilor gibi ortak bir farkındalık kampanyası başlatıp göz sağlığını ön plana çıkarıyorlar:  "Güvenli mobilite için birlikte: Vizyonunuzu kontrol edin, lastiklerinizi de kontrol edin."


Rakamlarla Vizyon ve Yol Güvenliği


Direksiyona geçmeden önce şu istatistikleri göz önünde bulundurun:


• % 90: Yolda güvenli kararlar vermek için gereken bilgilerin% 90'a kadarı gözümüzden gelir.

• % 20: Görme bozukluklarının% 80'inin önlenebildiği veya tedavi edilebildiği gerçeğine rağmen, beş sürücüden biri net göremiyor.

• 3 saniye: Düzeltilmemiş görüşle yalnızca 50 km / saat sürmek, yol işaretlerini tanımak ve okumak için fazladan 3 saniye gerektirebilir. Yol işaretlerini hızlı okuyamıyorsanız, bir çocuk arabasının önünden yola çıktığında nasıl bir tepki vereceksiniz?

• Dünyada günde ortalama 3.700 kişi ölüyor: Yolla ilgili kazalarda, her gün ortalama 3.700 can alan yollar, gençler için başlıca ölüm nedenlerindendir.

• 2X-4X: Ölümlü araba kazalarının geceleri meydana gelme olasılığı da iki ila dört kat daha fazladır, ancak gece görüşü, yansıtıcı antirefle kaplamalı ve gece driver sürücü camları, düzeltici gözlükler takılarak iyileştirilebilir.

• 2.5X: Adlandırılmamış kataraktı olan sürücülerin bir kazaya karışma olasılığı iki buçuk kat daha fazladır ve 40 yaş üstü presbiyopili sürücüler, düzeltmeden net bir şekilde yakından görmekte güçlük çekerler.         

Yol Güvenliğinde Vizyon Nasıl Bir Rol Oynar?

Direksiyona geçtiğinizde, vizyonunuz, özellikle de görme duyunuzun aşağıdaki yönleri, gittiğiniz yere güvenle ulaşmanıza yardımcı olacaktır:

Netlik

Bulanık görme, katarakt veya miyopi ( miyopi ), hipermetropi (ileri görüşlülük), presbiyopi veya astigmatizm gibi kırma hatalarından kaynaklanabilir. Gözlükler, kontakt lensler ve görme cerrahisi tüm bunları düzeltebilir.

Binoküler görüş ve derinlik algısı

"Yolun güvenli" olması için, yeterli bir alan ve mesafe yargısı çok önemlidir. Dürbün veya 3 boyutlu görme, şaşılık olduğunda veya her iki gözde çok farklı bir reçete olduğunda da bozulabilir.

Gece görüşü

Düşük ışık koşullarında kötü görüş, güvenli sürüşü ciddi şekilde engelleyebilir. Düşük ışık ve gece sürüşü, görüşümüzün keskin olmasına ihtiyaç duyduğumuz çok açık iki örnektir. Örneğin araba farları, geceleri görsel rahatsızlığın ana nedenidir. Parlama önleyici cam kaplamaları, farların parlamasını azaltmaya büyük yardımcı olabilir.

Görsel alan

Güvenli bir şekilde araç sürmek için, 120 derecelik bir görüş alanı boyunca, sabitlemeden itibaren merkezi 20 derece içinde önemli bir kusur olmaksızın (yani doğrudan söz konusu hedefe baktığınızda) net bir yatay görme alanına ihtiyacınız vardır.

Görme alanınızdaki hasar, bir dizi farklı koşuldan kaynaklanabilir. Örneğin, glokom, retina dekolmanı veya optik nöropatiden kaynaklanan kör noktalar veya tünel görüşü, bir kişinin yolda güvenli bir şekilde araç kullanma becerisine ciddi bir şekilde müdahale edebilir.

Parlama

Gece seyahat ederken güneş ışığından veya parlamadan kaynaklanan gözlerin kamaşması sizi geçici olarak yoldaki diğer arabalara ve şerit işaretlerine göre kör edebilir. Parlamanın etkileri, katarakt, kornea izleri veya glokom ile birleşebilir.

Çözümleri nelerdir? Parlama önleyici kaplamalar ve güneş gözlükleri , güneşten gelen parlamayı azaltır ve parlama önleyici kaplamanız, geceleri aşırı parlak ışıklarda gözlerinizi kısmamanıza yardımcı olur.

Optimum görüş ve yol güvenliğini nasıl sağlayabilirsiniz?

Bu birkaç adımı atmak, hafif egsersiz, kaliteli bir gözlük ile, tekrar yola çıkmadan önce vizyonunuzun en iyi sürüşü olmasını sağlayacaktır.

Düzenli Göz Muayenenizi Olun


Düzenli olarak bir göz doktoruna gitmek, görme durumlarının belirlenmesine ve tedavi edilmesine yardımcı olur. Örneğin, 40 yaş civarında presbiyopi veya yaşa bağlı ileri görüşlülük yaşamaya başlayacaksınız ve progresif gözlük camları yakın, uzak ve araları tekrar görmenizi sağlayabilir.

Düzenli göz muayenelerinde görmenizdeki değişiklikleri izlemek için en az yılda bir kapsamlı bir göz muayenesine olmanız öneriyoruz görme reçeteniz de her zaman güncel olmuş olur.


SON GÖZ MUAYENENİZ NE ZAMAN OLDUNUZ?


Yakınınızda bir göz doktoru bulun ve bir test yaptırın.

Doğru gözlüğü alın.

Çevresel faktörlerden veya göz koşullarından kaynaklanan çoğu görsel kaygı, doğru gözlükle giderilebilir.

Sabahları veya akşamları güneşe çok mu maruz kalıyorsunuz? Parlama önleyici camlar bir zorunluluktur.

Güneş gözlüğünüze geçmek için gözlük kutunuza uzanmaktan (ve gözünüzü yoldan ayırmaktan) bıktınız mı? Geçiş camlı olarak da adlandırılan fotokromik güneşte koyulaşıp kapalı alanlarda açılan camlar ile gözlerinizi yoldan ayırmayın.

Fotokromik lensler, tek bir gözlükte iki gözlük gibidir gözlerinizi güneşin zararlı ışınlarından korumak için parlak güneş ışığında kararan netliği görmenize yardımcı olan numaralı gözlük camlarıdır.

Ön camınızı ve camlarınızı temiz tutun.

Direksiyonun arkasını net bir şekilde görmek, ön camınızı temizlemekle başlar. O büyük cam parçasını temizledikten sonra, gözlük camlarınızın toz parçacıkları, lekeler ve lekelerden arındırıldığından da emin olun.

Gözlük cam markaları, BM Yol Güvenliği Fonu'nun bir üyelerindendir.

BM' nin İç Taşımacılık Komitesinin artık tüm yol kullanıcıları için iyi bir vizyon da dahil olmak üzere karayolu güvenliğini artırmaya yönelik tavsiyelerini kutladı.

Bu önemli bir kilometre taşıdır çünkü öneriler, yol güvenliğini artırmak için hayati önem taşıyan göz bakımına ve düzenli göz muayenelerine erişim ihtiyacını vurgulamaktadır.

Güvenli Mobilite İçin Cam Firmaları ve Michelin Ortak Çalışması

Güvenli hareketliliğin iki büyük aktörü ve Birleşmiş Milletler'in ortakları olarak. Essilor ve Michelin, "Güvenli hareketlilik için birlikte: Vizyonunuzu kontrol edin, lastiklerinizi kontrol edin" ortak bir farkındalık kampanyası başlattı. Bu kampanya, sürücüleri tekrar yola çıkmadan önce vizyonlarını ve lastiklerini kontrol etmeye çağırıyor.

Örneğin, sürülen arabaların yaklaşık%50' sinde yetersiz şişirilmiş lastikler ve her 10 arabadan 1'inde aşırı aşınmış lastik vardır. Bu koşullar altında araç kullanmak son derece tehlikelidir ve kolayca patlayan lastikler ve kazalara neden olabilir.

Yine Yolda ve Güven İçinde Yolculuk

Son aylarda, siz dünya nüfusunun çoğu gibi yeni korona virüsün yayılmasını azaltmaya yardımcı olmak için muhtemelen evinizin yakınında kalıyorsunuz.

Kilitlenme kolaylaştıkça ve işler geri döndükçe, siz ve milyonlarca kişi tekrar işe, alışverişe ve seyahate dönerken yola çıkacaksınız. Sonuçta yaz, plaj kaçamağı için mükemmel bir zamandır.

Geçici olarak kapatılan göz bakımı uygulamaları yeniden açılıyor, yani göz muayeneleri gelişmiş güvenlik protokolleriyle ve gözlükler alabiliyorsunuz, böylece direksiyona geçtiğinizde net bir şekilde görebiliyorsunuz.

Bu bağlamda kullanarak "Tekrar Yolda" adlı kampanyayı başlattı. Sürücüleri, bisikletçileri, yayaları ve benzerlerini, eski haline getirilmiş mobilite, güvenilir bir ulaşım modu ve güvenli, net görüş için yeni keşfedilen bir takdirle karayollarına geri dönmeye teşvik ediyor.

 

Yaset Sezer

Hermoda Gözlük

Bu Yazıyı Paylaşmak İster misiniz ?
x
İçeriği ve reklamları kişiselleştirmek, sosyal medya özellikleri sunmak ve trafiği analiz etmek için çerezler kullanıyoruz. Sitemizi kullanımınızla ilgili bilgileri ayrıca sosyal medya, reklamcılık ve analiz iş ortaklarımızla paylaşabiliriz.İş ortaklarımız, bu bilgileri kendilerine sağladığınız veya hizmetini kullanırken topladıkları diğer bilgilerle birleştirebilir. Daha fazla bilgi ve çerez tercihlerinizi ayarlamak için lütfen Gizlilik Politikamızı ziyaret ediniz.
Onaylıyorum.
Footer Widget
Footer Widget
E-Bülten
İndirimli ürünler ve fırsatlardan ilk önce siz haberdar olmak istermisiniz?
Security Widget